
End Section D-ST 6 — auxiliary accessory for ST series terminal blocks manufactured by Phoenix Contact. It is an end cap designed to close the ends of modular terminal systems.
Purpose and Application: Used in distribution cabinets and control panels to seal the ends of terminal blocks, protect against dust and mechanical damage, and complete the assembly of terminal rows.
Technical Specifications:
- Connection System: spring-cage-terminal (spring cage terminal system)
- Series: ST
- Type: End cap
- Color: grey
- Overall Dimensions (net): 36.0 × 2.2 × 69.5 mm (depth × width × height)
- Operating Temperature Range: -40°C to +120°C
- Manufacturer: Phoenix Contact
- EAN Code: 9004840572384
Supply Option: Available in packages of 1 pcs. and 50 pcs. for bulk orders.
| EAN Code | 9004840572384 |
|---|---|
| Net Depth | 36.00 mm |
| Net Width | 2.20 mm |
| Net Height | 69.50 mm |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 120°C |
| System | spring-cage-terminal |
| Series | ST |
| Execution | Accessories |
| Color | grey |
| Accessories | End cap |
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Packaging | 1 pcs., 50 pcs. |