
ST 2,5-PE Feed-Through Terminal, Green
Article: IP3031238-
1 316 ₸
In stock
ST 2,5-PE Feed-Through Terminal is designed for connecting grounding conductors in distribution and power circuits. The terminal is manufactured according to the spring-cage-terminal system (spring clamp) by Phoenix Contact and provides reliable and safe conductor connections.
Key Specifications:
- Maximum cross section, solid wire: 4 mm²
- Maximum cross section, flexible wire: 2.50 mm²
- Maximum cross section, flexible wire with ferrule: 2.50 mm²
- Minimum cross section, solid wire: 0.08 mm²
- Minimum cross section, flexible wire: 0.08 mm²
- Minimum cross section, flexible wire with ferrule: 0.14 mm²
- Nominal cross section: 2.5 mm²
- Design: Ground terminal
- Color: Green-Yellow (PE — protective earth)
Operating Conditions:
- Temperature range: -40°C to +120°C
- Connection system: Spring-cage-terminal (spring clamp mechanism with snap-on function)
Dimensions and Weight:
- Depth: 36.50 mm
- Width: 5.20 mm
- Height: 48.50 mm
- Net weight: 0.01 kg
Application:
The terminal is designed for mounting on DIN rail and is used in electrical cabinets, distribution panels and control boards for connecting grounding conductors. The spring mechanism provides reliable contact without the need for screws.
Packaging: 1 pcs. or 50 pcs.
| EAN code | 9004840572445 |
|---|---|
| Net depth | 36.50 mm |
| Net width | 5.20 mm |
| Net height | 48.50 mm |
| Net weight | 0.01 kg |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 120°C |
| System | spring-cage-terminal |
| Series | ST |
| Design | Ground terminal |
| Max. cross section, solid wire | 4 mm² |
| Max. cross section, flexible wire | 2.50 mm² |
| Max. cross section, flexible wire with ferrule | 2.50 mm² |
| Min. cross section, solid wire | 0.08 mm² |
| Min. cross section, flexible wire | 0.08 mm² |
| Min. cross section, flexible wire with ferrule | 0.14 mm² |
| Cross section | 2.5 mm² |
| Color | Green-Yellow |
| Accessories | Spring clamp grounding terminal |
| Manufacturer | Phoenix Contact |
| Packaging | 1 pcs., 50 pcs. |