The Vartec TII/VVM/320V/20kA varistor module is a surge protection device for AC distribution systems. It is designed to discharge impulse currents in networks with a nominal voltage of 320VAC.
Technical Parameters:
- Surge Protective Device Class: TII/C (complies with standards for protection against switching and atmospheric transient overvoltages)
- Maximum Continuous AC Voltage: 320VAC
- Nominal Discharge Impulse Current: 20kA
- Maximum Discharge Current: 40kA
- Protection Level (voltage across terminals): 1,5kV
- Power Loss: 0,05W
- Operating Temperature Range: -40°C to +80°C
Constructive Characteristics:
- Dimensions: 45,0 × 17,8 × 60,3 mm
- Weight: 0,06 kg
- Design: Vartec series
- Manufacturer: Schrack (Austria)
- Leakage Current in Normal Mode: present
The module is installed in a basket or on a DIN rail of distribution boards to protect equipment from transient overvoltages caused by switching processes or atmospheric phenomena.
| EAN-Code | 9004840779530 |
|---|---|
| Length (net) | 45,00 mm |
| Width (net) | 17,80 mm |
| Height (net) | 60,30 mm |
| Weight (net) | 0,06 kg |
| Power Loss | 0,05 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 80°C |
| Design | Vartec Series |
| Surge Protective Device Class | TII/C |
| Max. Continuous AC Voltage | 320VAC |
| Nominal Discharge Impulse Current | 20kA |
| Max. Discharge Current | 40kA |
| Protection Level | 1,5kV |
| Manufacturer | Schrack |
| Leakage Current Free | No |
| Packaging | 1 pcs., 12 pcs. |
