Vartec TII/2+0 Socket Outlet — an industrial socket outlet from the Vartec series manufactured by Schrack for wall-mounted installation. Designed for power distribution in 2-phase power supply systems without signal contact.
Main Parameters:
- Series: Vartec
- Disconnecting Device Class: TII/C
- Contact Configuration: 2+0 (2 power contacts, unprotected)
- Signal Contact: not available
- Leakage Current Free: No
Physical Dimensions:
- Length: 80.00 mm
- Width: 35.60 mm
- Height: 51.00 mm
- Net Weight: 0.10 kg
Packaging: 1 pc., 6 pcs.
Manufacturer: Schrack
EAN Code: 9004840779417
| EAN Code | 9004840779417 |
|---|---|
| Net Length | 80.00 mm |
| Net Width | 35.60 mm |
| Net Height | 51.00 mm |
| Net Weight | 0.10 kg |
| Series | Serie Vartec |
| Disconnecting Device Class | TII/C |
| Circuit | 2+0 |
| Signal Contact | No |
| Manufacturer | Schrack |
| Leakage Current Free | No |
| Packaging | 1 pc., 6 pcs. |
