Surge Protective Device (SPD) T2/C is designed to protect electrical and electronic systems from impulse overvoltages caused by direct or indirect lightning strikes, as well as switching overvoltages.
Technical Specifications:
- Nominal Discharge Current: 20 kA
- Maximum Discharge Current: 40 kA
- Maximum Continuous AC Voltage: 280 VAC
- Protection Level: 1.5 kV
- Protective Device Class: TII/C (complies with requirements for indoor and cabinet installations)
- Power Loss: 0.20 W
- Operating Temperature Range: -40°C to +70°C
- Leakage Current: Yes (background current present)
Physical Dimensions and Weight:
- Length: 80 mm
- Width: 35 mm
- Height: 68 mm
- Net Weight: 0.20 kg
Design and Supply:
The device is manufactured according to Schrack's UAS series. Supplied in packaging of 1 unit. Intended for installation in distribution cabinets and distribution equipment. EAN Code: 9004840779240.
| EAN Code | 9004840779240 |
|---|---|
| Net Length | 80.00 mm |
| Net Width | 35.00 mm |
| Net Height | 68.00 mm |
| Net Weight | 0.20 kg |
| Power Loss | 0.20 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 70°C |
| Design | UAS Series |
| Protective Device Class | TII/C |
| Max. Continuous AC Voltage | 280 VAC |
| Nominal Discharge Current | 20 kA |
| Max. Discharge Current | 40 kA |
| Protection Level | 1.5 kV |
| Manufacturer | Schrack |
| Leakage Current Free | No |
| Packaging | 1 unit |
