
1 / 9
1 / 9
Fuse holder is designed to protect photovoltaic systems from overloads and short circuits. The two-pole design ensures simultaneous disconnection of both circuits when the fuse operates. It accommodates 10x38 mm fuses with gPV characteristic, optimized for photovoltaic applications.
Technical parameters:
- Rated current: 20A
- Maximum fuse current: 25A
- Rated voltage: 1000VDC
- Fuse size: 10x38 mm
- Number of poles: 2
- Fuse characteristic: gPV (for photovoltaic systems)
- Operating temperature range: from -25°C to +60°C
- Power loss at rated current: 0,54W
- Series: ARROW
Physical parameters:
- Width: 35 mm
- Height: 81 mm
- Depth: 79 mm
- Net weight: 0,14 kg
- EAN code: 9004840847024
The fuse holder is supplied packaged as 1 piece or 6 pieces per package. It is used as part of solar power plants and other photovoltaic installations to provide reliable protection of electrical circuits.
| EAN code | 9004840847024 |
|---|---|
| Net width | 35,00 mm |
| Net height | 81,00 mm |
| Net depth | 79,00 mm |
| Net weight | 0,14 kg |
| Power loss | 0,54 W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 60°C |
| Design | Fused disconnector |
| Poles | 2 |
| Fuse size | 10x38 Photovoltaic |
| Current rating | 25A |
| Characteristic | gPV |
| Equipment | Photovoltaic |
| Series | ARROW |
| Packaging | 1 piece, 6 pieces |
- Photo 1: Fuse Holder 20A/2, 1000VDC, 10x38 (JPG, 674 KB)
- Photo 2: Fuse Holder 20A/2, 1000VDC, 10x38 (JPG, 2.9 MB)
- Photo 3: Fuse Holder 20A/2, 1000VDC, 10x38 (JPG, 3.9 MB)
- Photo 4: Fuse Holder 20A/2, 1000VDC, 10x38 (JPG, 4.3 MB)
- Photo 5: Fuse Holder 20A/2, 1000VDC, 10x38 (JPG, 4.1 MB)
- Photo 6: Fuse Holder 20A/2, 1000VDC, 10x38 (JPG, 2.8 MB)
- Photo 7: Fuse Holder 20A/2, 1000VDC, 10x38 (JPG, 3.9 MB)
- Photo 8: Fuse Holder 20A/2, 1000VDC, 10x38 (JPG, 4.4 MB)
- Photo 9: Fuse Holder 20A/2, 1000VDC, 10x38 (JPG, 3.8 MB)