
A fuse insert designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits. Provides reliable disconnection when the rated current is exceeded.
Main Parameters:
- Rated Current: 0.5A
- Rated Voltage: 500VAC
- Characteristic: gG (universal, for protection of devices and cables)
- Housing Size: 10x38 mm
- Power Loss: 2.10W
Operating Conditions:
- Ambient temperature range: -40°C to +60°C
- Net Weight: 0.01 kg
The gG-type fuse provides protection against both overloads and short-circuit currents, making it a universal solution for various applications in industrial and domestic electrical equipment.
| EAN Code | 9004840517248 |
|---|---|
| Net Height | 38.00 mm |
| Net Diameter | 10.00 mm |
| Net Weight | 0.01 kg |
| Power Loss | 2.10 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 60°C |
| Type | Fuse |
| Fuse Size | 10x38 |
| Current Rating | 0.50 A |
| Characteristic | gG |
| Accessories | Fuse |
| Rated Voltage | 500 VAC |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 2880 pcs. |