
Contactor 7.5kW/400V/18A/1NO, Coil 24VAC
Article: LTD11710--
27 230 ₸
To order
Power contactor designed for switching three-phase asynchronous electric motors and other loads in alternating current networks.
Main characteristics:
- Rated network voltage: 400 V AC
- Rated current: 18 A
- Switching power (AC-3 at 380/400 V): 7.5 kW
- Coil voltage: 24 V AC
- Main contacts: 3 closing contacts (3NO)
- Auxiliary contacts: 1 closing contact (1NO)
- Manufacturer: Schrack
Physical parameters:
- Width: 45 mm
- Height: 85 mm
- Depth: 97.4 mm
- Weight: 0.43 kg
- Power loss: 7.9 W
- EAN code: 9004840840506
Packaging: 1 piece or 64 pieces
Compact-size contactor (size 1) used in electric motor control systems, lighting panels, and industrial distribution switchboards. Low power loss ensures efficient energy utilization during prolonged operation.
| EAN code | 9004840840506 |
|---|---|
| Width (net) | 45.00 mm |
| Height (net) | 85.00 mm |
| Depth (net) | 97.40 mm |
| Weight (net) | 0.43 kg |
| Power loss | 7.90 W |
| Size | 1 |
| Type | Power contactor |
| Auxiliary contacts included | 1 closing contact |
| Coil voltage AC | 24 V AC |
| Rated current | 18 A |
| Main contacts | 3 closing contacts |
| Manufacturer | Schrack |
| AC-3 380 V 400 V [P] | 7.5 kW |
| Packaging | 1 piece, 64 pieces |