
Contactor 11kW/400V/25A/1NO, coil 24VDC
Article: LTD12515--
56 050 ₸
To order
Power contactor designed for controlling three-phase asynchronous motors and other inductive loads. Intended for switching AC circuits at voltage of 380/400V at rated current of 25A.
Technical specifications:
- Rated power (AC-3): 11 kW at 380/400V
- Rated current: 25A
- Control coil voltage: 24VDC
- Main contacts: 3 NO (normally open) contacts
- Auxiliary contacts: 1 NO (normally open) contact
- Power dissipation: 11.70W
- Size: 1 (standard mounting size)
Constructive parameters:
- Width: 45.00 mm
- Height: 85.00 mm
- Depth: 97.40 mm
- Net weight: 0.53 kg
- EAN code: 9004840840391
Manufacturer: Schrack
Packaging: 1 pcs., box of 64 pcs.
The contactor is suitable for installation on DIN-rail in electrical equipment distribution panels and control desks.
| EAN code | 9004840840391 |
|---|---|
| Net width | 45.00mm |
| Net height | 85.00mm |
| Net depth | 97.40mm |
| Net weight | 0.53kg |
| Power dissipation | 11.70W |
| Size | 1 |
| Type | Power contactor |
| Auxiliary contacts | 1 NO contact |
| DC coil voltage | 24V |
| Rated current | 25A |
| Main contacts | 3 NO contacts |
| Manufacturer | Schrack |
| AC-3 380 V 400 V [P] | 11kW |
| Packaging | 1 pcs., 64 pcs. |