
Power Contactor 90kW/400V/185A/2NO+2NC, Coil 230VAC
Article: LTD41953--
303 020 ₸
To order
Power contactor designed for switching AC circuits in industrial electrical installations. The contactor provides reliable switching of high-power loads with a rated power of up to 90 kW at a voltage of 400 V.
Main specifications:
- Rated current: 185 A
- Coil supply voltage: 230 V AC
- Main contacts: 3 closing contacts (3 NO)
- Auxiliary contacts: 2 closing + 2 opening contacts (2NO+2NC)
- Application category: AC-3 (switching of asynchronous electric motors)
- Size: 4 (according to IEC 60947-4-1 standard)
- Power loss: 36.10 W
- Manufacturer: Schrack
Physical parameters:
- Net dimensions: 140 × 190 × 158 mm (width × height × depth)
- Net weight: 3.54 kg
- EAN code: 9004840839807
- Packaging options: 1 pc or 2 pcs per package
The contactor is designed for direct starting and stopping of three-phase asynchronous electric motors, as well as for controlling other inductive and active loads in industrial AC networks.
| EAN code | 9004840839807 |
|---|---|
| Width (net) | 140.00 mm |
| Height (net) | 190.00 mm |
| Depth (net) | 158.00 mm |
| Weight (net) | 3.54 kg |
| Power loss | 36.10 W |
| Size | 4 |
| Type | Power contactor |
| Auxiliary contacts | 2 closing contacts + 2 opening contacts |
| Coil voltage AC | 230 V AC |
| Rated current | 185 A |
| Main contacts | 3 closing contacts |
| Manufacturer | Schrack |
| AC-3 380 V 400 V [P] | 90 kW |
| Packaging | 1 pc, 2 pcs |