
Contactor 132kW/400V/250A/2NO+2NC, coil 230VAC
Article: LTD52553--
450 560 ₸
To order
Industrial power contactor designed for switching high-power three-phase AC circuits in industrial distribution systems and control of asynchronous electric motors.
Main characteristics:
- Rated power: 132 kW at 380/400 V voltage (category AC-3)
- Rated current: 250 A
- Coil supply voltage: 230 V AC
- Main contacts: 3 closing contacts (3NO) for main load switching
- Auxiliary contacts: 2 closing + 2 opening contacts (2NO+2NC) for control and signaling
- Size: 5 (corresponds to standard mounting sizes)
Constructive parameters:
- External dimensions: width 140 mm, height 189 mm, depth 208 mm
- Weight: 6.71 kg
- Power loss at rated current: 59.80 W
Manufacturer: Schrack — renowned Austrian manufacturer of high-quality electrical equipment.
Application: control of high-power asynchronous motors, switching power circuits in water supply, ventilation, compressor and pump installation systems.
| EAN code | 9004840839791 |
|---|---|
| Net width | 140.00 mm |
| Net height | 189.00 mm |
| Net depth | 208.00 mm |
| Net weight | 6.71 kg |
| Power loss | 59.80 W |
| Size | 5 |
| Type | Power contactor |
| Auxiliary contacts | 2 closing contacts + 2 opening contacts |
| AC coil voltage | 230 V |
| Rated current | 250 A |
| Main contacts | 3 closing contacts |
| Manufacturer | Schrack |
| AC-3 380 V 400 V [P] | 132 kW |
| Packaging | 1 pcs., 2 pcs. |