
Thermal Overload Relay 2.4 - 4A, LTD
Article: LTT00400--
Аксессуары для контакторов силовых
22 130 ₸
To order
LTD Thermal Overload Relay is designed to protect asynchronous electric motors from overload and overheating. The relay belongs to the motor protection class and provides reliable circuit disconnection when the set current value is exceeded.
Main Characteristics:
- Current Adjustment Range: 2.4 - 4 A
- Power Consumption: 6 W
- Contact: AC-15 make (normally open)
- Nominal Contact Voltage: 380 V / 400 V / 415 V
- Contact Current (Ie): 0.5 A
- Manufacturer: Schrack
Physical Parameters:
- Length: 88 mm
- Width: 67 mm
- Depth: 45 mm
- Net Weight: 0.14 kg
- EAN Code: 9004840841671
Packaging: 1 pcs or 70 pcs
| EAN Code | 9004840841671 |
|---|---|
| Net Length | 88.00 mm |
| Net Width | 67.00 mm |
| Net Depth | 45.00 mm |
| Net Weight | 0.14 kg |
| Power Loss | 6.00 W |
| Current Range | 2.4-4 A |
| Size | 0 |
| Type | Motor Protection Relay |
| Manufacturer | Schrack |
| AC-15 Make Contact, 380 V 400 V 415 V Ie | 0.5 A |
| Packaging | 1 pcs, 70 pcs |