
Thermal Overload Relay 6-10A, LTD
Article: LTT01000--
Аксессуары для контакторов силовых
22 130 ₸
To order
Thermal overload relay of LTD series is designed to protect electric motors from overload and prolonged overheating. The relay provides reliable thermal protection in the current range of 6-10A and trips when the set current threshold is exceeded.
Technical Characteristics:
- Nominal current range: 6-10A
- Contact type: AC-15 closing contact
- Switching circuit voltage: 380V, 400V, 415V
- Control contact current (Ie): 0.5A
- Power loss: 6.00W
- Package dimensions: 88 × 67 × 45 mm
- Net weight: 0.14 kg
- Manufacturer: Schrack
- EAN code: 9004840841633
Packaging and Delivery:
Supplied in protective packaging. Standard packaging — 1 pcs., available in cardboard boxes of 70 pcs.
| EAN code | 9004840841633 |
|---|---|
| Net length | 88.00mm |
| Net width | 67.00mm |
| Net depth | 45.00mm |
| Net weight | 0.14kg |
| Power loss | 6.00W |
| Current range | 6-10A |
| Type | Motor protection relay |
| Manufacturer | Schrack |
| AC-15 closing contact | 380 V 400 V 415 V Ie: 0.5A |
| Packaging | 1 pcs., 70 pcs. |