
Varistor Module 48-130VAC for LTD0 Contactor
Article: LTZ00003--
Аксессуары для контакторов силовых
4 923 ₸
To order
The varistor module is designed to suppress transient voltage spikes and protect the LTD0 contactor from surge damage during switching operations. The device provides peak voltage clamping and electromagnetic interference reduction.
Technical Parameters:
- Rated Voltage: 48–130 V AC
- Coil Operating Voltage Range: 110 V AC
- Dimensions: 48 × 25 × 9 mm (length × width × depth)
- Weight: 0.01 kg
- Mounting: modular system, compatible with LTD0 contactors
- Manufacturer: Schrack (Austria)
Purpose: The varistor module is used as an auxiliary component in control and protection systems for suppressing inductive voltage spikes when switching off inductive loads. It prevents premature failure of electronic components and contact groups.
Packaging and Delivery: Available purchasing options: individual units (1 pcs), package of 700 pcs, package of 14,000 pcs.
| EAN Code | 9004840839562 |
|---|---|
| Net Length | 48.00 mm |
| Net Width | 25.00 mm |
| Net Depth | 9.00 mm |
| Net Weight | 0.01 kg |
| Size | 0 |
| Type | Accessories |
| Accessories | Current Limiting Module |
| AC Coil Voltage | 110V AC |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs, 700 pcs, 14,000 pcs |