
Mechanical Interlock for LTD3 Contactors
Article: LTZ3W001--
Аксессуары для контакторов силовых
54 610 ₸
To order
Mechanical interlock for LTD3 series contactors designed to prevent simultaneous energization of two contactors and ensure safe operation of electrical circuits. The device is a locking mechanism that eliminates the possibility of technical conflict when controlling electric drives.
Main parameters:
- Compatibility: LTD3 contactors
- Purpose: mechanical interlock, prevention of simultaneous actuation
- Type: accessory (interlock)
- Size: 3
Physical characteristics:
- Length: 314.00 mm
- Width: 17.20 mm
- Depth: 196.00 mm
- Net weight: 0.76 kg
Packaging and delivery:
Available in packaging of 1 piece and 20 pieces.
| EAN code | 9004840840308 |
|---|---|
| Net length | 314.00 mm |
| Net width | 17.20 mm |
| Net depth | 196.00 mm |
| Net weight | 0.76 kg |
| Size | 3 |
| Type | Accessory |
| Accessory | Interlock |
| Packaging | 1 piece, 20 pieces |