
Residual Current Circuit Breaker (RCCB) designed to protect electrical circuits from leakage current and overloads. The device combines the functions of an automatic circuit breaker and a residual current device in a single housing.
Main characteristics:
- Rated current: 16 A
- Pole configuration: 1+N (single pole with neutral)
- Rated residual sensitivity: 100 mA
- Trip type: A (sensitive to pulsating alternating and sinusoidal DC residual current)
- Tripping characteristic: B (for protection of residential and similar premises)
- Breaking capacity: 10 kA
- Standards class: IEC 61009-1 and IEC 61009-2-1
Physical parameters:
- Dimensions: 77 × 36 × 85 mm
- Net weight: 0.21 kg
- Power loss: 4.12 W
- Operating temperature range: -25°C to +60°C
Standards compliance:
The device complies with European standards EN 61009-1:2012 + A1:2014 + A2:2014 + A11:2015 + A12:2016 and EN 61009-2-1:1994 + A11:1998, as well as international standards IEC 61009-1 and IEC 61009-2-1.
Manufacturer: Schrack, AMPARO series
Packaging option: supplied in packages of 1 pc. and 90 pc.
| EAN code | 9004840862577 |
|---|---|
| Net length | 77.00 mm |
| Net width | 36.00 mm |
| Net height | 85.00 mm |
| Net weight | 0.21 kg |
| Power loss | 4.12 W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 60°C |
| Standard | EN 61009-1:2012 + A1:2014 + A2:2014 + A11:2015 + A12:2016, EN 61009-2-1:1994 + A11:1998, IEC 61009-1, IEC 61009-2-1 |
| Type | A (sensitive to pulsating current) |
| Type | Instantaneous |
| Rated residual sensitivity IΔn | 100 mA |
| Characteristic | B |
| Pole | 1+N |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Series | AMPARO |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 90 pc. |