
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker C63A/1, 10kA
Article: AM017163--
Автоматические выключатели AMPARO
3 819 ₸
In stock
Automatic Circuit Breaker C63A/1 10kA (AMPARO series, AM10 type) is designed to protect electrical circuits from overload and short circuit currents in residential and industrial AC networks.
Main characteristics:
- Rated current: 63A
- Trip characteristic: C (for circuits with moderate inrush currents)
- Breaking capacity: 10kA
- Number of poles: 1 (single-pole)
- Voltage: AC 230V (standard)
- Execution type: AC-MCB (modular AC circuit breaker)
- Power loss: 5.75W at rated current
- Operating temperature range: from -25°C to +70°C
Constructive parameters:
- Dimensions: 86 × 18 × 77 mm
- Weight: 0.11 kg
- EAN code: 9004840794533
Regulatory basis: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Manufacturer: Schrack (Austria)
Packaging options: single units, 12 pieces, 180 pieces per pallet
The breaker provides reliable protection of electrical equipment and complies with current safety standards for use in distribution boards and control panels.
| EAN code | 9004840794533 |
|---|---|
| Net length | 86.00 mm |
| Net width | 18.00 mm |
| Net height | 77.00 mm |
| Net weight | 0.11 kg |
| Power loss | 5.75 W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | C |
| Pole | 1 |
| Current rating | 63 A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 12 pcs., 180 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker C63A/1, 10kA (JPG, 168 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker C63A/1, 10kA (JPG, 126 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker C63A/1, 10kA (JPG, 201 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker C63A/1, 10kA (JPG, 207 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker C63A/1, 10kA (JPG, 190 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker C63A/1, 10kA (JPG, 122 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker C63A/1, 10kA (JPG, 196 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker C63A/1, 10kA (JPG, 190 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker C63A/1, 10kA (JPG, 184 KB)