
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker C32А/1+N, 10kA
Article: AM017632--
Автоматические выключатели AMPARO
5 930 ₸
In stock
Automatic Circuit Breaker C32А/1+N, 10kA from the AMPARO series by Schrack manufacturer is designed for protection of electrical circuits against overloads and short circuits.
Key characteristics:
- Rated current: 32A
- Configuration: 1 pole + neutral (1+N)
- Breaking capacity: 10kA
- Tripping characteristic: C (for circuits with moderate inrush currents)
- Design: AC-MCB (modular automatic alternating current circuit breaker)
- Rated voltage: according to EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
- Operating temperature range: from -35°C to +70°C
- Power dissipation: 4.03W
Dimensions and weight:
- Length: 86.00 mm
- Width: 36.00 mm
- Height: 77.00 mm
- Net weight: 0.19 kg
- EAN code: 9004840795691
Packaging options: 1 pcs., 6 pcs., 90 pcs.
The device complies with international standards EN 60898-1:2019 and IEC 60898-1, providing reliable protection of electrical networks in residential and industrial applications.
| EAN code | 9004840795691 |
|---|---|
| Net length | 86.00mm |
| Net width | 36.00mm |
| Net height | 77.00mm |
| Net weight | 0.19kg |
| Power dissipation | 4.03W |
| Min. ambient temperature | -35°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | C |
| Pole | 1+N |
| Rated current | 32A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Breaking capacity | 10kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 6 pcs., 90 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker C32А/1+N, 10kA (JPG, 239 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker C32А/1+N, 10kA (JPG, 194 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker C32А/1+N, 10kA (JPG, 283 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker C32А/1+N, 10kA (JPG, 251 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker C32А/1+N, 10kA (JPG, 256 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker C32А/1+N, 10kA (JPG, 180 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker C32А/1+N, 10kA (JPG, 256 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker C32А/1+N, 10kA (JPG, 246 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker C32А/1+N, 10kA (JPG, 263 KB)