
1 / 9
1 / 9
Automatic circuit breaker C40A/3+N, 10kA
Article: AM017840--
Автоматические выключатели AMPARO
13 030 ₸
In stock
Automatic circuit breaker C40A/3+N, 10kA — modular protective device against overcurrents for distribution panels and electrical installations.
Key characteristics:
- Rated current: 40 A
- Number of poles: 3 phases + neutral (3+N)
- Tripping characteristic: C (selectivity factor 5-10 In, for mixed loads)
- Breaking capacity: 10 kA
- Device type: AM10 (modular circuit breaker)
- Execution: AC-MCB (alternating current)
- Standard: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
- Manufacturer: Schrack, AMPARO series
Technical parameters:
- Power dissipation: 17.25 W
- Operating temperature range: from -25°C to +70°C
- Overall dimensions: 86 × 72 × 77 mm
- Weight: 0.41 kg
- EAN: 9004840795189
Packaging options: 1 pc., 3 pc., 45 pc.
| EAN code | 9004840795189 |
|---|---|
| Net length | 86.00 mm |
| Net width | 72.00 mm |
| Net height | 77.00 mm |
| Net weight | 0.41 kg |
| Power dissipation | 17.25 W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 3+N |
| Rated current | 40 A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 3 pc., 45 pc. |
- Photo 1: Automatic circuit breaker C40A/3+N, 10kA (JPG, 370 KB)
- Photo 2: Automatic circuit breaker C40A/3+N, 10kA (JPG, 318 KB)
- Photo 3: Automatic circuit breaker C40A/3+N, 10kA (JPG, 410 KB)
- Photo 4: Automatic circuit breaker C40A/3+N, 10kA (JPG, 365 KB)
- Photo 5: Automatic circuit breaker C40A/3+N, 10kA (JPG, 419 KB)
- Photo 6: Automatic circuit breaker C40A/3+N, 10kA (JPG, 292 KB)
- Photo 7: Automatic circuit breaker C40A/3+N, 10kA (JPG, 394 KB)
- Photo 8: Automatic circuit breaker C40A/3+N, 10kA (JPG, 318 KB)
- Photo 9: Automatic circuit breaker C40A/3+N, 10kA (JPG, 392 KB)