
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker B40A/3, 10kA
Article: AM018340--
Автоматические выключатели AMPARO
10 530 ₸
To order
Automatic Circuit Breaker B40A/3, 10kA — three-pole modular circuit breaker from the AMPARO series by Schrack, designed to protect electrical circuits against overloads and short circuits.
Key Parameters:
- Rated Current: 40 A
- Number of Poles: 3 (three-phase network)
- Trip Characteristic: B (operates at 3–5 times the rated current)
- Breaking Capacity: 10 kA
- Voltage Type: Alternating current (AC)
- Conformity Standards: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Constructive Data:
- Dimensions: 86 × 54 × 77 mm
- Weight: 0.34 kg
- Power Loss: 17.25 W
- Operating Temperature Range: from −25°C to +70°C
- EAN Code: 9004840795325
Field of Application:
The circuit breaker is intended for installation in distribution cabinets of low-voltage electrical networks in residential, commercial, and industrial facilities. It provides reliable protection of electrical circuits in accordance with European standards for quality and safety.
Packaging: available in quantities of 1, 4, and 60 units.
| EAN Code | 9004840795325 |
|---|---|
| Net Length | 86.00 mm |
| Net Width | 54.00 mm |
| Net Height | 77.00 mm |
| Net Weight | 0.34 kg |
| Power Loss | 17.25 W |
| Min. Ambient Temperature | −25°C |
| Max. Ambient Temperature | 70°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 3 |
| Rated Current | 40 A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 4 pc., 60 pc. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker B40A/3, 10kA (JPG, 289 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker B40A/3, 10kA (JPG, 255 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker B40A/3, 10kA (JPG, 344 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker B40A/3, 10kA (JPG, 285 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker B40A/3, 10kA (JPG, 307 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker B40A/3, 10kA (JPG, 232 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker B40A/3, 10kA (JPG, 306 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker B40A/3, 10kA (JPG, 276 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker B40A/3, 10kA (JPG, 342 KB)