
1 / 9
1 / 9
Automatic Circuit Breaker D32A/3, 10kA
Article: AM019332--
Автоматические выключатели AMPARO
10 660 ₸
In stock
Three-pole automatic circuit breaker of AMPARO series with rated current of 32 A and breaking capacity of 10 kA. Designed for protection of electrical circuits against overloads and short circuits.
Key characteristics:
- Rated current: 32 A
- Number of poles: 3
- Breaking capacity: 10 kA
- Tripping characteristic: D (for circuits with high inrush current)
- Design: AC-MCB (alternating current automatic circuit breaker)
- Type: AM10
- Series: AMPARO
- Manufacturer: Schrack
- Standard: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Technical parameters:
- Power loss: 12.08 W
- Temperature range: -25°C to +70°C
- Dimensions: 86 × 54 × 77 mm
- Net weight: 0.34 kg
- EAN code: 9004840795592
Packaging: available in options of 1 pc., 4 pcs., 60 pcs.
| EAN code | 9004840795592 |
|---|---|
| Length (net) | 86.00 mm |
| Width (net) | 54.00 mm |
| Height (net) | 77.00 mm |
| Net weight | 0.34 kg |
| Power loss | 12.08 W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | D |
| Poles | 3 |
| Current | 32 A |
| Type | AM10 |
| Series | AMPARO |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 4 pcs., 60 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker D32A/3, 10kA (JPG, 286 KB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker D32A/3, 10kA (JPG, 282 KB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker D32A/3, 10kA (JPG, 359 KB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker D32A/3, 10kA (JPG, 320 KB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker D32A/3, 10kA (JPG, 338 KB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker D32A/3, 10kA (JPG, 259 KB)
- Photo 7: Automatic Circuit Breaker D32A/3, 10kA (JPG, 330 KB)
- Photo 8: Automatic Circuit Breaker D32A/3, 10kA (JPG, 303 KB)
- Photo 9: Automatic Circuit Breaker D32A/3, 10kA (JPG, 347 KB)