
1 / 9
1 / 9
Automatic Switch C16А/1+N, 6kA, 1M
Article: AM617516--
Автоматические выключатели AMPARO
6 290 ₸
To order
Single-pole automatic switch with neutral (1+N) rated at 16 A with type C tripping curve and breaking capacity of 6 kA. Designed to protect electrical circuits against overload and short circuit currents.
Main Characteristics:
- Rated current: 16 A
- Configuration: 1+N (single-pole + neutral)
- Tripping curve: C (for circuits with moderate inrush currents)
- Breaking capacity: 6 kA
- Mounting: 1 modular position (1TE)
- Power loss: 7 W
- Operating temperature range: -25°C to +70°C
- Design: MCB (miniature circuit breaker)
- Series: AMPARO
- Manufacturer: Schrack
Dimensions:
- Length: 86 mm
- Width: 18 mm
- Height: 77 mm
- Weight: 0.11 kg
Standards compliance: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
Packaging options: 1 pc., 12 pcs., 144 pcs.
EAN Code: 9004840013863
| EAN Code | 9004840013863 |
|---|---|
| Length net | 86.00 mm |
| Width net | 18.00 mm |
| Height net | 77.00 mm |
| Weight net | 0.11 kg |
| Power loss | 7.00 W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 70°C |
| Characteristic | C |
| Pole | 1+N |
| Rated current | 16 A |
| Type | 1+N on 1TE |
| Series | AMPARO |
| Breaking capacity | 6 kA |
| Design | MCB 1+N on 1MW |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 12 pcs., 144 pcs. |
- Photo 1: Automatic Switch C16А/1+N, 6kA, 1M (JPG, 1.0 MB)
- Photo 2: Automatic Switch C16А/1+N, 6kA, 1M (JPG, 1.8 MB)
- Photo 3: Automatic Switch C16А/1+N, 6kA, 1M (JPG, 3.3 MB)
- Photo 4: Automatic Switch C16А/1+N, 6kA, 1M (JPG, 4.4 MB)
- Photo 5: Automatic Switch C16А/1+N, 6kA, 1M (JPG, 2.9 MB)
- Photo 6: Automatic Switch C16А/1+N, 6kA, 1M (JPG, 1.8 MB)
- Photo 7: Automatic Switch C16А/1+N, 6kA, 1M (JPG, 3.3 MB)
- Photo 8: Automatic Switch C16А/1+N, 6kA, 1M (JPG, 4.1 MB)
- Photo 9: Automatic Switch C16А/1+N, 6kA, 1M (JPG, 2.9 MB)