
1 / 6
1 / 6
Automatic Circuit Breaker C16A/3+N, 6kA
Article: AM617816--
Автоматические выключатели AMPARO
15 810 ₸
In stock
Automatic circuit breaker designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits. Four-pole device (3 phases + neutral) with rated current 16 A and breaking capacity 6 kA.
Key Features:
- Rated Current: 16 A
- Poles: 3+N (three phases + neutral)
- Trip Characteristic: C (for mixed loads)
- Breaking Capacity: 6 kA
- Type: AM6, AMPARO series
- Design: AC-MCB (multi-pole modular circuit breaker for alternating current)
- Standards: EN 60898-1:2019, IEC 60898-1
- Manufacturer: Schrack
Physical Parameters:
- Dimensions: 86 × 72 × 77 mm
- Net Weight: 0.41 kg
- Power Loss: 12.08 W
Operating Conditions:
- Operating Temperature Range: -35 °C to +70 °C
- EAN Code: 9004840013719
- Packaging Options: 1 pcs., 3 pcs., 45 pcs.
| EAN Code | 9004840013719 |
|---|---|
| Net Length | 86.00 mm |
| Net Width | 72.00 mm |
| Net Height | 77.00 mm |
| Net Weight | 0.41 kg |
| Power Loss | 12.08 W |
| Min. Ambient Temperature | -35 °C |
| Max. Ambient Temperature | 70 °C |
| Characteristic | C |
| Poles | 3+N |
| Rated Current | 16 A |
| Type | AM6 |
| Series | AMPARO |
| Breaking Capacity | 6 kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 3 pcs., 45 pcs. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker C16A/3+N, 6kA (JPG, 2.3 MB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker C16A/3+N, 6kA (JPG, 2.7 MB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker C16A/3+N, 6kA (JPG, 2.8 MB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker C16A/3+N, 6kA (JPG, 2.8 MB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker C16A/3+N, 6kA (JPG, 2.8 MB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker C16A/3+N, 6kA (JPG, 2.3 MB)