
1 / 6
1 / 6
Automatic Circuit Breaker C63A/3+N, 6kA
Article: AM617863--
Автоматические выключатели AMPARO
12 690 ₸
In stock
The automatic circuit breaker of the AMPARO series, type AM6, is designed to protect electrical circuits from overloads and short-circuit currents. The device has a rated current of 63 A and is rated for 3 poles + neutral (3+N).
Technical Parameters:
- Breaking capacity: 6 kA
- Tripping characteristic: C (instantaneous disconnection at 5–10 In current)
- Execution: AC-MCB (alternating current)
- Power loss: 17.25 W
- Temperature range: from –35°C to +70°C
Geometric Dimensions:
- Length: 86 mm
- Width: 72 mm
- Height: 77 mm
- Weight: 0.41 kg
The circuit breaker conforms to international standards EN 60898-1:2019 and IEC 60898-1, providing reliable protection for distribution networks and control panels. Manufacturer: Schrack.
| EAN code | 9004840013771 |
|---|---|
| Net length | 86.00 mm |
| Net width | 72.00 mm |
| Net height | 77.00 mm |
| Net weight | 0.41 kg |
| Power loss | 17.25 W |
| Min. ambient temperature | –35°C |
| Max. ambient temperature | +70°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 3+N |
| Rated current | 63 A |
| Type | AM6 |
| Series | AMPARO |
| Breaking capacity | 6 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 3 pc., 45 pc. |
- Photo 1: Automatic Circuit Breaker C63A/3+N, 6kA (JPG, 2.3 MB)
- Photo 2: Automatic Circuit Breaker C63A/3+N, 6kA (JPG, 2.7 MB)
- Photo 3: Automatic Circuit Breaker C63A/3+N, 6kA (JPG, 2.9 MB)
- Photo 4: Automatic Circuit Breaker C63A/3+N, 6kA (JPG, 2.3 MB)
- Photo 5: Automatic Circuit Breaker C63A/3+N, 6kA (JPG, 2.8 MB)
- Photo 6: Automatic Circuit Breaker C63A/3+N, 6kA (JPG, 2.2 MB)