
1 / 9
1 / 9
Four-pole Automatic Circuit Breaker B20A/4, 6kA
Article: AM618420--
Автоматические выключатели AMPARO
12 640 ₸
To order
Four-pole automatic circuit breaker with rated current 20A, trip characteristic B, and breaking capacity 6kA. Designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits in alternating current networks.
Key Parameters:
- Rated Current: 20A
- Number of Poles: 4
- Breaking Capacity: 6kA
- Trip Characteristic: B (for protection of circuits with low inrush currents)
- Execution: AC-MCB (modular alternating current circuit breaker)
Technical Specifications:
- Power Loss: 16.10W
- Operating Temperature Range: from -35°C to +70°C
- Overall Dimensions (L×W×H): 86×72×77 mm
- Weight: 0.41 kg
Standards Compliance: The circuit breaker is designed and tested in accordance with standards EN 60898-1:2019 and IEC 60898-1, which ensures reliability and safety during operation.
Manufacturer: Schrack (AMPARO series)
Available Packaging Options: 1 pcs., 3 pcs., 45 pcs.
| EAN Code | 9004840852066 |
|---|---|
| Net Length | 86.00 mm |
| Net Width | 72.00 mm |
| Net Height | 77.00 mm |
| Net Weight | 0.41 kg |
| Power Loss | 16.10 W |
| Min. Ambient Temperature | -35°C |
| Max. Ambient Temperature | 70°C |
| Characteristic | B |
| Poles | 4 |
| Rated Current | 20 A |
| Type | AM6 |
| Series | AMPARO |
| Breaking Capacity | 6 kA |
| Execution | AC-MCB |
| Standards | EN 60898-1:2019, IEC 60898-1 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 3 pcs., 45 pcs. |
- Photo 1: Four-pole Automatic Circuit Breaker B20A/4, 6kA (JPG, 2.3 MB)
- Photo 2: Four-pole Automatic Circuit Breaker B20A/4, 6kA (JPG, 942 KB)
- Photo 3: Four-pole Automatic Circuit Breaker B20A/4, 6kA (JPG, 1.1 MB)
- Photo 4: Four-pole Automatic Circuit Breaker B20A/4, 6kA (JPG, 924 KB)
- Photo 5: Four-pole Automatic Circuit Breaker B20A/4, 6kA (JPG, 1.0 MB)
- Photo 6: Four-pole Automatic Circuit Breaker B20A/4, 6kA (JPG, 836 KB)
- Photo 7: Four-pole Automatic Circuit Breaker B20A/4, 6kA (JPG, 1.1 MB)
- Photo 8: Four-pole Automatic Circuit Breaker B20A/4, 6kA (JPG, 901 KB)
- Photo 9: Four-pole Automatic Circuit Breaker B20A/4, 6kA (JPG, 1.1 MB)