
Residual Current Device (RCD) 40A/4 is designed to protect electrical circuits from earth leakage currents. It is used in alternating current networks (AC type) to prevent electric shock hazards and fires.
Key Characteristics:
- Nominal Current: 40A
- Operating Current (IΔn): 300mA
- Switching Capacity: 10kA
- Configuration: N+3 (four-pole with neutral)
- Operating Type: instantaneous (without time delay)
- Sensitivity Type: AC (responds to sinusoidal leakage currents)
Physical Parameters:
- Dimensions: 72×84×49.5 mm
- Weight: 0.37 kg
- Power Loss: 17.25W
Operating Conditions:
- Operating temperature range: from −25°C to +60°C
- Compliance standards: AS/NZS 61008.1, EN 61008-1:2012 (with amendments A1-A12), IEC 61008-1, IEC 61008-2-1
Manufacturer: Schrack (AMPARO series)
Packaging: 1 pc or per 45 pcs
The RCD is mounted on DIN-rail in electrical cabinets and provides reliable protection against direct and indirect contact with live parts.
| EAN Code | 9004840023572 |
|---|---|
| Net Length | 49.50mm |
| Net Width | 72.00mm |
| Net Height | 84.00mm |
| Net Weight | 0.37kg |
| Power Loss | 17.25W |
| Min. Ambient Temperature | -25°C |
| Max. Ambient Temperature | 60°C |
| Type | AC (sensitive to alternating current) |
| Type | instantaneous |
| Nominal Current | 40A |
| Current Rating | 40A |
| Operating Current | 300mA |
| Nominal Sensitivity IΔn | 300mA |
| Poles | N+3 |
| Switching Capacity | 10kA |
| Standard | AS/NZS 61008.1, EN 61008-1:2012 + A1:2014 + A2:2014 + A11:2015 + A12:2017, EN 61008-2-1:1994 + A11:1998, IEC 61008-1, IEC 61008-2-1 |
| Series | AMPARO |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc, 45 pcs |