
1 / 6
1 / 6
Residual Current Device (RCD) 40A/2, 10kA, 100mA, AC type is designed to protect electrical circuits from leakage currents in systems with alternating sinusoidal voltage.
Main technical parameters:
- Rated current: 40A
- Tripping current (IΔn): 100mA
- Breaking capacity: 10kA
- Configuration: 2 poles with neutral (N+1)
- Tripping type: AC (sensitive to alternating leakage currents)
- Tripping class: instantaneous (electromechanical tripping without delay)
Operating conditions:
- Ambient temperature range: from -25°C to +60°C
- Power consumption: 8.05W
Constructive characteristics:
- Dimensions: 49.5 × 36 × 84 mm
- Weight: 0.21 kg
- DIN-rail mounting width: 36mm (2 modules)
Regulatory base: Complies with standards EN 61008-1:2012, IEC 61008-1:2012, AS/NZS 61008.1 and other current safety requirements.
Manufacturer: Schrack (AMPARO series)
EAN code: 9004840023459
The RCD is designed for direct DIN-rail mounting and is used in single-phase and three-phase networks to protect against electric shock and prevent fires.
| EAN code | 9004840023459 |
|---|---|
| Length (net) | 49.50mm |
| Width (net) | 36.00mm |
| Height (net) | 84.00mm |
| Weight (net) | 0.21kg |
| Power loss | 8.05W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 60°C |
| Type | AC (sensitive to alternating current) |
| Type | instantaneous |
| Rated current | 40A |
| Current strength | 40A |
| Tripping current | 100mA |
| Rated sensitivity IΔn | 100mA |
| Poles | N+1 |
| Breaking capacity | 10kA |
| Standard | AS/NZS 61008.1, EN 61008-1:2012 + A1:2014 + A2:2014 + A11:2015 + A12:2017, EN 61008-2-1:1994 + A11:1998, IEC 61008-1, IEC 61008-2-1 |
| Series | AMPARO |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 90 pcs. |
- Photo 1: RCD 40A/2, 10kA, 100mA, AC type (JPG, 1.5 MB)
- Photo 2: RCD 40A/2, 10kA, 100mA, AC type (JPG, 1.2 MB)
- Photo 3: RCD 40A/2, 10kA, 100mA, AC type (JPG, 646 KB)
- Photo 4: RCD 40A/2, 10kA, 100mA, AC type (JPG, 1019 KB)
- Photo 5: RCD 40A/2, 10kA, 100mA, AC type (JPG, 1.9 MB)
- Photo 6: RCD 40A/2, 10kA, 100mA, AC type (JPG, 960 KB)