
1 / 6
1 / 6
A single-pole load switch of the AMPARO series designed for switching and disconnecting electrical circuits under load. The device ensures reliable and safe disconnection of electrical equipment thanks to the built-in main load isolating switch.
Technical specifications:
- Rated current: 63 A
- Number of poles: 1
- Rated power loss: 7 W
- Operating temperature range: from -25°C to +55°C
- Dimensions (L×W×H): 75×18×77 mm
- Weight: 0.09 kg
- Design: Main load isolating switch
- Manufacturer: Schrack
- Series: AMPARO
- EAN code: 9004840023893
Packaging options:
The following packaging variants are available: single unit (1 pcs.), box (12 pcs.), multipack (180 pcs.).
| EAN code | 9004840023893 |
|---|---|
| Length (net) | 75.00 mm |
| Width (net) | 18.00 mm |
| Height (net) | 77.00 mm |
| Weight (net) | 0.09 kg |
| Power loss | 7.00 W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 55°C |
| Design | Isolator Main Load Disconnector |
| Poles | 1 |
| Series | AMPARO |
| Rated current | 63 A |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 12 pcs., 180 pcs. |