
Residual Current Device (RCD/RCCB), four-pole, with rated current 100 A and trip current 100 mA. Designed for protection of electrical circuits against fault currents in AC networks (AC type).
Main Parameters:
- Rated current: 100 A
- Differential trip current: 100 mA
- Breaking capacity: 10 kA
- Number of poles: 4
- Trip type: instantaneous (no delay)
- Sensitivity type: AC (alternating current)
Technical Characteristics:
- Power dissipation: 18.80 W
- Operating temperature range: from -25°C to +60°C
- Physical dimensions: width 70 mm, height 80 mm, depth 71 mm
- Weight: 0.32 kg
Standards Compliance: EN 50581:2012, EN 61008-1:2012 + A1:2014 + A2:2014 + A11:2015 + A12:2017, EN 61008-2-1:1994 + A11:1998
Manufacturer: Schrack, Series BC
Packaging: 1 pcs. or 30 pcs.
The device provides reliable protection against electric shock and fire caused by fault currents in single-phase and three-phase AC networks.
| EAN Code | 9004840422405 |
|---|---|
| Width (net) | 70.00 mm |
| Height (net) | 80.00 mm |
| Depth (net) | 71.00 mm |
| Weight (net) | 0.32 kg |
| Power Loss | 18.80 W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 60°C |
| Type | AC (sensitive to alternating current) |
| Type | instantaneous |
| Rated Current | 100 A |
| Current Strength | 100 A |
| Trip Current | 100 mA |
| Rated Sensitivity IΔn | 100 mA |
| Poles | 4 |
| Breaking Capacity | 10 kA |
| Standard | EN 50581:2012, EN 61008-1:2012 + A1:2014 + A2:2014 + A11:2015 + A12:2017, EN 61008-2-1:1994 + A11:1998 |
| Series | BC |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 30 pcs. |