
Residual current device (RCD) rated at 25A, designed to protect electrical circuits from leakage currents. A four-pole apparatus with a nominal differential operating current of 30 mA provides protection against direct and indirect contact with live parts.
Technical parameters:
- Nominal current: 25 A
- Operating current (IΔn): 30 mA
- Operating type: AC (sensitive to alternating current)
- Operating characteristic: instantaneous
- Number of poles: 4
- Breaking capacity: 10 kA
- Series: BC
- Manufacturer: Schrack
Physical characteristics:
- Dimensions: width 70 mm, height 80 mm, depth 71 mm
- Net weight: 0.32 kg
- Power loss: 3.10 W
- EAN code: 9004840393484
Operating conditions:
- Temperature range: from -25°C to +55°C
Conformity with standards:
The RCD is developed in accordance with European standards EN 50581:2012, EN 61008-1:2012 + A1:2014 + A2:2014 + A11:2015 + A12:2017, EN 61008-2-1:1994 + A11:1998.
Packaging: 1 unit or 30 units
| EAN code | 9004840393484 |
|---|---|
| Net width | 70.00 mm |
| Net height | 80.00 mm |
| Net depth | 71.00 mm |
| Net weight | 0.32 kg |
| Power loss | 3.10 W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 55°C |
| Type | AC (sensitive to alternating current) |
| Type | instantaneous |
| Nominal current | 25 A |
| Current | 25 A |
| Operating current | 30 mA |
| Nominal sensitivity IΔn | 30 mA |
| Poles | 4 |
| Breaking capacity | 10 kA |
| Standard | EN 50581:2012, EN 61008-1:2012 + A1:2014 + A2:2014 + A11:2015 + A12:2017, EN 61008-2-1:1994 + A11:1998 |
| Series | BC |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 unit, 30 units |