
Two-pole residual current device (RCD) with a rated current of 25A and a differential current setting of 30mA of AC type (sensitive to sinusoidal leakage currents). Designed to protect electrical circuits from dangerous earth leakage faults and electric shock hazards.
Main characteristics:
- Rated current: 25A
- Trip current: 30mA
- Response type: AC (alternating current)
- Trip characteristic: instantaneous
- Switching capacity: 10kA
- Number of poles: 2
- Power loss: 1.30W
Operating conditions:
- Operating temperature range: from -25°C to +55°C
- Dimensions: 35×80×71mm (width×height×depth)
- Weight: 0.22kg
Standards compliance:
The device is manufactured in accordance with EN 50581:2012, EN 61008-1:2012 + A1:2014 + A2:2014 + A11:2015 + A12:2017, EN 61008-2-1:1994 + A11:1998.
Manufacturer: Schrack (Series B). Supplied in packages of 1 or 60 units.
| EAN-code | 9004840393514 |
|---|---|
| Width net | 35.00mm |
| Height net | 80.00mm |
| Depth net | 71.00mm |
| Weight net | 0.22kg |
| Power loss | 1.30W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 55°C |
| Type | AC (sensitive to alternating current) |
| Type | instantaneous |
| Rated current | 25A |
| Current strength | 25A |
| Trip current | 30mA |
| Rated sensitivity IΔn | 30mA |
| Poles | 2 |
| Switching capacity | 10kA |
| Standard | EN 50581:2012, EN 61008-1:2012 + A1:2014 + A2:2014 + A11:2015 + A12:2017, EN 61008-2-1:1994 + A11:1998 |
| Series | BC |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 unit, 60 units |