
Four-pole residual current protective device (RCD/RCCB) with nominal current 25 A, residual operating current 30 mA and short-circuit breaking capacity 10 kA. Type A device (responsive to pulsating DC fault currents) with instantaneous response time.
Technical characteristics:
- Nominal current: 25 A
- Differential tripping current (IΔn): 30 mA
- Number of poles: 4
- Short-circuit breaking capacity: 10 kA
- Type of operation: A (responsive to pulsating DC residual currents)
- Response time: instantaneous (immediate tripping type)
- Power loss: 3.10 W
- Operating temperature range: -25°C to +55°C
Physical dimensions and weight:
- Width: 70 mm
- Height: 80 mm
- Depth: 71 mm
- Net weight: 0.32 kg
Standards compliance:
RCD complies with the requirements of standards EN 50581:2012, EN 61008-1:2012 + A1:2014 + A2:2014 + A11:2015 + A12:2017, EN 61008-2-1:1994 + A11:1998.
Manufacturer: Schrack
Packaging: supplied in packages of 1 unit or 30 units.
| EAN code | 9004840393781 |
|---|---|
| Width (net) | 70.00 mm |
| Height (net) | 80.00 mm |
| Depth (net) | 71.00 mm |
| Weight (net) | 0.32 kg |
| Power loss | 3.10 W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 55°C |
| Type | A (responsive to pulsating current) |
| Type | Instantaneous |
| Nominal current | 25 A |
| Current strength | 25 A |
| Tripping current | 30 mA |
| Nominal sensitivity IΔn | 30 mA |
| Poles | 4 |
| Short-circuit breaking capacity | 10 kA |
| Standard | EN 50581:2012, EN 61008-1:2012 + A1:2014 + A2:2014 + A11:2015 + A12:2017, EN 61008-2-1:1994 + A11:1998 |
| Series | BC |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 unit, 30 units |