
1 / 9
1 / 9
Four-pole RCD (RCCB) 63A/10kA, 100mA, Type A — residual current protection device manufactured by Schrack, series BC. Designed to protect against indirect contact and leakage currents in AC power networks.
Main characteristics:
- Rated current: 63 A
- Differential tripping current: 100 mA
- Switching capacity: 10 kA
- Type: A (sensitive to sinusoidal and pulsating DC residual current)
- Pole configuration: 4 poles
- Operating time: instantaneous
- Rated voltage: 230/400 V, 50 Hz
Operating conditions:
- Temperature range: -25°C to +60°C
- Power loss: 13.4 W
- Installation: on DIN rail (width 70 mm)
Dimensions and weight:
- Width: 70 mm
- Height: 80 mm
- Depth: 71 mm
- Net weight: 0.32 kg
Standards: EN 50581:2012, EN 61008-1:2012 + A1:2014 + A2:2014 + A11:2015 + A12:2017, EN 61008-2-1:1994 + A11:1998
EAN code: 9004840393903
Packaging: 1 piece or 30 pieces per package
| EAN code | 9004840393903 |
|---|---|
| Net width | 70.00 mm |
| Net height | 80.00 mm |
| Net depth | 71.00 mm |
| Net weight | 0.32 kg |
| Power loss | 13.40 W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 60°C |
| Type | A (sensitive to pulsating current) |
| Type | instantaneous |
| Rated current | 63 A |
| Current strength | 63 A |
| Tripping current | 100 mA |
| Rated sensitivity IΔn | 100 mA |
| Poles | 4 |
| Switching capacity | 10 kA |
| Standard | EN 50581:2012, EN 61008-1:2012 + A1:2014 + A2:2014 + A11:2015 + A12:2017, EN 61008-2-1:1994 + A11:1998 |
| Series | BC |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 piece, 30 pieces |
- Photo 1: RCD (RCCB) 63A/4, 10kA, 100mA, Type A, Series B (JPG, 3.8 MB)
- Photo 2: RCD (RCCB) 63A/4, 10kA, 100mA, Type A, Series B (JPG, 2.5 MB)
- Photo 3: RCD (RCCB) 63A/4, 10kA, 100mA, Type A, Series B (JPG, 3.3 MB)
- Photo 4: RCD (RCCB) 63A/4, 10kA, 100mA, Type A, Series B (JPG, 2.8 MB)
- Photo 5: RCD (RCCB) 63A/4, 10kA, 100mA, Type A, Series B (JPG, 3.0 MB)
- Photo 6: RCD (RCCB) 63A/4, 10kA, 100mA, Type A, Series B (JPG, 2.4 MB)
- Photo 7: RCD (RCCB) 63A/4, 10kA, 100mA, Type A, Series B (JPG, 3.2 MB)
- Photo 8: RCD (RCCB) 63A/4, 10kA, 100mA, Type A, Series B (JPG, 2.8 MB)
- Photo 9: RCD (RCCB) 63A/4, 10kA, 100mA, Type A, Series B (JPG, 3.3 MB)