
RCD (RCCB) 63A/4 6kA 30mA Type A — four-pole differential automatic circuit breaker (residual current protective device) manufactured by Schrack, series BC.
Main parameters:
- Rated current: 63A
- Rated sensitivity (IΔn): 30mA
- Switching capacity: 6kA
- Sensitivity type: A (responds to alternating and pulsating rectified current)
- Operating time: instantaneous
- Number of poles: 4
Technical characteristics: The RCD provides protection against direct and indirect contact with electric current in electrical installations with rated voltage up to 440V. The device trips when the set differential current is exceeded within the specified time period.
Operating conditions:
- Ambient temperature range: from -25°C to +60°C
- Power loss: 13.40W
Physical dimensions:
- Width: 70.00mm
- Height: 80.00mm
- Depth: 71.00mm
- Net weight: 0.32kg
Standards compliance: The RCD is manufactured in accordance with the requirements of EN 50581:2012, EN 61008-1:2012 + A1:2014 + A2:2014 + A11:2015 + A12:2017, EN 61008-2-1:1994 + A11:1998.
Packaging: 1 pcs., 30 pcs.
| EAN code | 9004840394214 |
|---|---|
| Net width | 70.00mm |
| Net height | 80.00mm |
| Net depth | 71.00mm |
| Net weight | 0.32kg |
| Power loss | 13.40W |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 60°C |
| Type | A (sensitive to pulsating current) |
| Type | instantaneous |
| Rated current | 63A |
| Current | 63A |
| Tripping current | 30mA |
| Rated sensitivity IΔn | 30mA |
| Poles | 4 |
| Switching capacity | 6kA |
| Standard | EN 50581:2012, EN 61008-1:2012 + A1:2014 + A2:2014 + A11:2015 + A12:2017, EN 61008-2-1:1994 + A11:1998 |
| Series | BC |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 30 pcs. |