
Side Auxiliary Contact 1NO+1NC BE5/BE6
Article: BE072896--
4 923 ₸
To order
Side auxiliary contact for BE5/BE6 series switching apparatuses. Designed to expand the functionality of contactors and starters by adding auxiliary control circuits.
Design and construction:
- Configuration: 1 normally open contact (1NO) + 1 normally closed contact (1NC) in a single housing
- Side mounting to the main switching apparatus
- Compact dimensions: width 9 mm, height 90 mm, depth 76 mm
- Weight: 0.03 kg
Electrical characteristics:
- Current ranges: 0.10–0.40 A; 0.40–2.5 A; 2.5–16 A; 16–32 A; 24–40 A; 40–63 A
- Rated short-circuit breaking capacity: 100 kA (for 0.10–0.40 A range); 16 kA (for 0.40–2.5 A range); 50 kA (for ranges above)
- Operating temperature range: from –25°C to +60°C
Application: Used for controlling signalling, interlocking, protection and monitoring circuits in electrical supply and automation systems. Compatible with BE5/BE6 contactors and starters manufactured by Schrack.
Packaging and delivery:
- Single delivery: 1 pc
- Pallet packages: 280 pcs, 5600 pcs
- EAN code: 9004840256550
| EAN code | 9004840256550 |
|---|---|
| Width (net) | 9.00 mm |
| Height (net) | 90.00 mm |
| Depth (net) | 76.00 mm |
| Weight (net) | 0.03 kg |
| Min. ambient temperature | –25°C |
| Max. ambient temperature | 60°C |
| Current range | 0.10–0.40 A; 0.40–2.5 A; 2.5–16 A; 16–32 A; 24–40 A; 40–63 A |
| Rated short-circuit breaking capacity | 100 kA; 16 kA; 50 kA |
| Type | Accessories |
| Size | BE5/BE6 |
| Accessories | Auxiliary contact |
| Auxiliary contacts | 1 normally open contact + 1 normally closed contact on the side |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc, 280 pcs, 5600 pcs |