
Motor Protection Switch 37-50A/3 BE2
Article: BE215000--
46 470 ₸
To order
Motor protection switch for three-phase networks with adjustable current range 37–50 A. Designed to protect asynchronous motors from overloads and short circuits.
Main characteristics:
- Rated voltages: 400/415 V and 660/690 V
- Rated frequency: 50–60 Hz
- Number of poles: 3
- Current adjustment range: 37–50 A
- Short circuit trip current: 700 A
- Rated impulse withstand voltage: 8000 V
- Rated insulation voltage: 690 V
- Release class: Class 10A
- Overload trip type: Thermal
Contacts:
- Main contacts: 3 closing contacts
- Auxiliary contacts: 1 closing + 1 opening contact
Mechanical endurance:
- Main contacts: 100,000 cycles
- Auxiliary contacts: 100,000 cycles
- Maximum switching frequency (AC-3): 30 operations per hour
Connection:
- Connection type: Screw terminal
- Maximum cable cross-section: 25 mm²
- Main cable tightening torque: 6 Nm
- Installation: U-shaped busbar
Operating conditions:
- Temperature range: −5 °C to +40 °C
- Relative humidity: 50%
- Degree of protection: IP20
- Maximum installation altitude: 2000 m
- Pollution degree: 3
- Protection against electrical shock: Finger-proof
- Permissible deviation during installation: ±5° (vertical and horizontal)
Power consumption: 22 W
Dimensions and weight:
- Width: 63.60 mm
- Height: 118.40 mm
- Depth: 119.50 mm
- Weight: 0.93 kg
Standards: IEC EN 60947-2, IEC EN 60947-4-1
Manufacturer: Schrack
| EAN code | 9004840876031 |
|---|---|
| Width (net) | 63.60 mm |
| Height (net) | 118.40 mm |
| Depth (net) | 119.50 mm |
| Weight (net) | 0.93 kg |
| Power loss | 22.00 W |
| Min. ambient temperature | -5°C |
| Max. ambient temperature | 40°C |
| Size | 1 |
| Current range | 37.0-50.0 A |
| Type | Motor protection switch |
| Rated operating voltage | 400/415 V, 660/690 V |
| Rated frequency | 50 - 60 Hz |
| Rated impulse withstand voltage [Uimp] | 8000 V |
| Rated insulation voltage [Ui] | 690 V |
| Adjustable current range | 37-50 A |
| Rated current of release at AC-3 | 50 A |
| Short circuit trip setting | 700 A |
| Standard | IEC EN 60947-2, IEC EN 60947-4-1 |
| Release class | Class 10A |
| Poles | 3 |
| Mechanical endurance main contact (operation cycle) | 100000 |
| Mechanical endurance auxiliary contact (cycle) | 100000 |
| Maximum switching frequency at AC-3 per hour | 30 |
| Design of the overload release | Thermal |
| Relative humidity | 50% |
| Protection against electrical shock | Finger-proof |
| Degree of protection | IP20 |
| Connection type | Screw terminal |
| Diameter of main contacts for cable connection | 25 mm² |
| Tightening torque [main cable] | 6 Nm |
| Installation position max. vertical deviation | 5° |
| Installation position max. horizontal deviation | 5° |
| Max. altitude | 2000 m |
| Pollution degree | 3 |
| Main contacts | 3 closing contacts |
| Additional auxiliary contacts | 1 closing contact + 1 opening contact |
| Installation | U-shaped busbar |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 12 pc. |