
1 / 9
1 / 9
Motor Protection Switch 6-10A/3 BE2 PB
Article: BE2P1000--
15 830 ₸
To order
Motor Protection Switch designed to protect three-phase asynchronous motors from overload and short-circuit conditions. The device provides reliable disconnection when the set current is exceeded and trips when a short circuit occurs.
Main characteristics:
- Adjustable current range: 6-10A
- Rated insulation voltage: 690V
- Rated impulse withstand voltage: 8000V
- Rated frequency: 50/60Hz
- Number of poles: 3
- Overload release type: Thermal
- Short-circuit release current: 138A
- Rated breaking current at AC-3: 10A
Contacts and switching:
- Main contacts: 3 make contacts
- Auxiliary contacts: 1 make contact + 1 break contact
- Mechanical endurance of main contact: 100,000 operations
- Mechanical endurance of auxiliary contact: 100,000 operations
- Maximum switching frequency at AC-3: 30 operations/hour
Operating conditions:
- Temperature range: -5°C to +40°C
- Relative humidity: 50%
- Maximum altitude above sea level: 2000m
- Pollution degree: 3
- Degree of protection: IP20
- Protection against electric shock: Finger-proof
Installation and connection:
- Connection type: Screw terminal
- Mounting type: U-shaped busbar
- Cable cross-section: up to 8.8mm²
- Tightening torque for main cable: 1.7Nm
- Tightening torque for control circuit cables: 1.2Nm
- Permitted deviation during installation (vertical): 5°
- Permitted deviation during installation (horizontal): 5°
Physical parameters:
- Dimensions: 44.5 × 80.8 × 91.3 mm
- Weight: 0.29 kg
- Power loss: 6.0 W
Standards: IEC EN 60947-2, IEC EN 60947-4-1
Manufacturer: Schrack
| EAN code | 9004840796537 |
|---|---|
| Width (net): | 44.50mm |
| Height (net): | 80.80mm |
| Depth (net): | 91.30mm |
| Weight (net): | 0.29kg |
| Power loss: | 6.00W |
| Min. ambient temperature: | -5°C |
| Max. ambient temperature: | 40°C |
| Size: | 0 |
| Current range: | 6.0-10.0A |
| Type: | Motor protection switch |
| Rated frequency: | 50/60Hz |
| Rated impulse withstand voltage [Uimp]: | 8000V |
| Rated insulation voltage [Ui]: | 690V |
| Adjustable current range: | 6 - 10A |
| Rated current of release at AC-3: | 10A |
| Short-circuit release setting: | 138A |
| Standard: | IEC EN 60947-2, IEC EN 60947-4-1 |
| Pole: | 3 |
| Mechanical endurance main contact (operation cycle): | 100000 |
| Mechanical endurance auxiliary contact (cycle): | 100000 |
| Maximum switching frequency at AC-3 per hour: | 30 |
| Design of the overload release: | Thermal |
| Relative humidity: | 50% |
| Protection against electrical shock: | Finger-proof |
| Degree of protection: | IP20 |
| Connection type: | Screw terminal |
| Diameter of main contacts for cable connection: | 8.8mm² |
| Tightening torque [main cable]: | 1.7Nm |
| Tightening torque [control circuit cables]: | 1.2Nm |
| Mounting position max. vertical deviation: | 5° |
| Mounting position max. horizontal deviation: | 5° |
| Max. altitude: | 2000m |
| Pollution degree: | 3 |
| Main contacts: | 3 make contacts |
| Auxiliary contacts: | 1 make contact + 1 break contact |
| Mounting: | U-shaped busbar |
| Manufacturer: | Schrack |
| Packaging: | 1 pc., 60 pcs. |
- Photo 1: Motor Protection Switch 6-10A/3 BE2 PB (JPG, 1.1 MB)
- Photo 2: Motor Protection Switch 6-10A/3 BE2 PB (JPG, 1.4 MB)
- Photo 3: Motor Protection Switch 6-10A/3 BE2 PB (JPG, 1.9 MB)
- Photo 4: Motor Protection Switch 6-10A/3 BE2 PB (JPG, 1.9 MB)
- Photo 5: Motor Protection Switch 6-10A/3 BE2 PB (JPG, 1.9 MB)
- Photo 6: Motor Protection Switch 6-10A/3 BE2 PB (JPG, 1.5 MB)
- Photo 7: Motor Protection Switch 6-10A/3 BE2 PB (JPG, 2.2 MB)
- Photo 8: Motor Protection Switch 6-10A/3 BE2 PB (JPG, 1.9 MB)
- Photo 9: Motor Protection Switch 6-10A/3 BE2 PB (JPG, 2.0 MB)