
1 / 9
1 / 9
Motor Protection Automatic Switch 9-14A/3 BE2 PB
Article: BE2P1400--
15 830 ₸
To order
Motor protection automatic switch is designed to protect three-phase asynchronous electric motors from overloads and short-circuit currents. The device provides reliable protection of electric motors as part of distribution panels and power installations.
Main characteristics:
- Current adjustment range: 9–14 A
- Rated voltage: 690 V
- Rated frequency: 50/60 Hz
- Number of poles: 3
- Overload release type: Thermal
- Short-circuit release current: 170 A
- Rated impulse withstand voltage: 8000 V
- Protection rating: IP20 (finger-proof protection)
- Compliance standards: IEC EN 60947-2, IEC EN 60947-4-1
Constructive parameters:
- Dimensions: width 44.5 mm, height 80.8 mm, depth 91.3 mm
- Weight: 0.29 kg
- Power loss: 6 W
- Diameter of main contacts for cable: 8.8 mm²
- Tightening torque of main cable: 1.7 Nm
- Tightening torque of control circuit cables: 1.2 Nm
- Connection type: Screw terminals
- Mounting: On U-shaped rail
Contact system:
- Main contacts: 3 closing contacts
- Auxiliary contacts: 1 closing contact + 1 opening contact
- Mechanical endurance of main contacts: 100,000 operations
- Mechanical endurance of auxiliary contacts: 100,000 operations
- Maximum switching frequency at AC-3: 30 per hour
Operating conditions:
- Ambient temperature range: from –5 °C to +40 °C
- Maximum altitude above sea level: 2000 m
- Permissible relative humidity: 50 %
- Pollution degree: 3
- Permissible mounting deviation: ±5° in vertical and horizontal planes
Manufacturer: Schrack
Packaging: 1 pc or 60 pcs.
EAN code: 9004840796544
| EAN code | 9004840796544 |
|---|---|
| Width (net) | 44.50 mm |
| Height (net) | 80.80 mm |
| Depth (net) | 91.30 mm |
| Weight (net) | 0.29 kg |
| Power loss | 6.00 W |
| Min. ambient temperature | –5 °C |
| Max. ambient temperature | 40 °C |
| Size | 0 |
| Current range | 9.0–14.0 A |
| Type | Motor protection switch |
| Rated frequency | 50/60 Hz |
| Rated impulse withstand voltage [Uimp] | 8000 V |
| Rated insulation voltage [Ui] | 690 V |
| Adjustable current range | 9–14 A |
| Rated current of release at AC-3 | 14 A |
| Short-circuit release setting | 170 A |
| Standard | IEC EN 60947-2, IEC EN 60947-4-1 |
| Pole | 3 |
| Mechanical endurance Main contact (Operation cycle) | 100000 |
| Mechanical endurance Auxiliary contact (cycle) | 100000 |
| Maximum switching frequency at AC-3 per hour | 30 |
| Design of the overload release | Thermal |
| Relative humidity | 50 % |
| Protection against electrical shock | Finger-proof |
| Protection rating | IP20 |
| Connection type | Screw terminal |
| Diameter of main contacts for cable connection | 8.8 mm² |
| Tightening torque [main cable] | 1.7 Nm |
| Tightening torque [control circuit cables] | 1.2 Nm |
| Installation position max. deviation in vertical | 5° |
| Installation position max. deviation in horizontal plane | 5° |
| Max. Altitude | 2000 m |
| Pollution degree | 3 |
| Main contacts | 3 closing contacts |
| Additional auxiliary contacts | 1 closing contact + 1 opening contact |
| Mounting | U-shaped rail |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc, 60 pcs |
- Photo 1: Motor Protection Automatic Switch 9-14A/3 BE2 PB (JPG, 1.1 MB)
- Photo 2: Motor Protection Automatic Switch 9-14A/3 BE2 PB (JPG, 1.4 MB)
- Photo 3: Motor Protection Automatic Switch 9-14A/3 BE2 PB (JPG, 1.9 MB)
- Photo 4: Motor Protection Automatic Switch 9-14A/3 BE2 PB (JPG, 1.9 MB)
- Photo 5: Motor Protection Automatic Switch 9-14A/3 BE2 PB (JPG, 1.9 MB)
- Photo 6: Motor Protection Automatic Switch 9-14A/3 BE2 PB (JPG, 1.5 MB)
- Photo 7: Motor Protection Automatic Switch 9-14A/3 BE2 PB (JPG, 2.2 MB)
- Photo 8: Motor Protection Automatic Switch 9-14A/3 BE2 PB (JPG, 2.1 MB)
- Photo 9: Motor Protection Automatic Switch 9-14A/3 BE2 PB (JPG, 2.1 MB)