
Motor Protection Circuit Breaker 20-25A/3 BE5
Article: BE525000--
38 320 ₸
To order
Motor Protection Circuit Breaker 20-25A/3 BE5 — a device designed to protect three-phase asynchronous electric motors from overload and short circuit conditions. Intended for installation in electrical distribution cabinets and control panels.
Main characteristics:
- Current adjustment range: 20.0-25.0 A
- Rated short-circuit breaking capacity: 16 kA
- Number of poles: 3 phases
- Power loss: 6.00 W
- Operating temperature range: -25°C to +55°C
Physical dimensions:
- Height: 93.00 mm
- Width: 45.00 mm
- Depth: 76.00 mm
- Net weight: 0.30 kg
- Standard size: BE5
Manufacturer: Schrack (Austrian electrical equipment manufacturer)
Packaging: Available in quantities of 1 piece or 70 pieces per order.
Application: Selective protection of electric motors from overload with manual and automatic disconnection function upon trip. Compatible with standard DIN-rail mounting.
| EAN code | 9004840256260 |
|---|---|
| Net width | 45.00 mm |
| Net height | 93.00 mm |
| Net depth | 76.00 mm |
| Net weight | 0.30 kg |
| Power loss | 6.00 W |
| Minimum ambient temperature | -25°C |
| Maximum ambient temperature | 55°C |
| Current range | 20.0-25.0 A |
| Rated short-circuit breaking capacity | 16 kA |
| Type | Motor Protection Circuit Breaker |
| Size | BE5 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 70 pcs. |