
Motor Protection Automatic Switch Box BE5
Article: BE599654--
14 240 ₸
To order
Motor protection automatic switch box BE5 is designed for mounting and protecting modular automatic circuit breakers. The enclosure provides reliable fastening of motor protection devices and protection against mechanical damage and dust.
Key specifications:
- Size: BE5
- Operating current ranges: 0.10-0.40A, 0.40-2.5A, 2.5-16A, 16-32A
- Short circuit rated power: 100 kA; 16 kA; 50 kA
- Operating temperature range: -25°C to +55°C
- Material: Enclosure
- Manufacturer: Schrack
Dimensions (net):
- Length: 140 mm
- Width: 102 mm
- Height: 139 mm
- Weight: 0.35 kg
Package and delivery:
Available packaging options: 1 pcs or 12 pcs. EAN code: 9004840391510
| EAN code | 9004840391510 |
|---|---|
| Net length | 140.00 mm |
| Net width | 102.00 mm |
| Net height | 139.00 mm |
| Net weight | 0.35 kg |
| Min. ambient temperature | -25°C |
| Max. ambient temperature | 55°C |
| Current range | 0.10-0.40A, 0.40-2.5A, 2.5-16A, 16-32A |
| Short circuit rated power | 100 kA; 16 kA; 50 kA |
| Type | Accessories |
| Size | BE5 |
| Accessories | Enclosure |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs, 12 pcs |