
Lock Cylinder for BK08---- IP40 TOPO Distribution Boards
Article: BK080096--
7 995 ₸
In stock
Lock cylinder for BK08 series electrical distribution boards with IP40 protection rating. Designed to provide secure closing and locking of distribution board and enclosure doors. The compact design allows integration into standard mounting locations of TOPO series boards.
Technical Specifications:
- Protection Rating: IP40 — protection against contact with objects larger than 1 mm and water splash protection
- Operating Temperature Range: -25°C to +60°C
- Compatibility: Accessory for BK08 series distribution boards
- Dimensions: 23 × 23 × 41 mm
- Weight: 0.05 kg
- Manufacturer: Schrack (reliable Austrian manufacturer of electrotechnical equipment)
- Packaging: 1 piece
The lock cylinder ensures reliable fixation of board doors and prevents unauthorized access to electrical equipment. Standard design guarantees compatibility with BK08 TOPO series.
| EAN Code | 9004840615005 |
|---|---|
| Net Width | 23.00 mm |
| Net Height | 23.00 mm |
| Net Depth | 41.00 mm |
| Net Weight | 0.05 kg |
| Minimum Ambient Temperature | -25°C |
| Maximum Ambient Temperature | 60°C |
| Version | BK08 Accessories |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 piece |