
1 / 9
1 / 9
Automatic circuit breaker BM B50/1+N, 10kA
Article: BM018650--
41 340 ₸
To order
Single-pole circuit breaker with neutral (1+N) of the BMS0 series manufactured by Schrack. Designed to protect electrical circuits from overloads and short-circuit currents.
Main parameters:
- Trip characteristic: B (trips at 3-5 times the rated current)
- Rated current: 32-63A
- Switching capacity: 10kA at rated voltage
- Type of execution: AC-MCB (alternating current automatic circuit breaker)
- Design: single-pole with independent neutral contact
Physical characteristics:
- Width: 35.60 mm
- Height: 83.00 mm
- Depth: 74.90 mm
- Net weight: 0.22 kg
- Power loss at rated current: 5.60 W
Temperature ranges:
- Minimum ambient temperature: -40°C
- Maximum ambient temperature: 75°C
Compliance standards:
The electromagnetic trip unit complies with the requirements of EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020 and EN 63000:2018.
Available packaging options: 1 pc., 6 pcs., 60 pcs.
| EAN-code | 9004840393170 |
|---|---|
| Width net | 35.60 mm |
| Height net | 83.00 mm |
| Depth net | 74.90 mm |
| Weight net | 0.22 kg |
| Power loss | 5.60 W |
| Min. ambient temperature | -40°C |
| Max. ambient temperature | 75°C |
| Characteristic | B |
| Pole | 1+N |
| Rated current | 32-63A |
| Type | BMS0 |
| Series | BMS0 |
| Switching capacity | 10kA |
| Design | AC-MCB |
| Standard | EN 60898-1:2019, EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 6 pcs., 60 pcs. |
- Photo 1: Automatic circuit breaker BM B50/1+N, 10kA (JPG, 2.2 MB)
- Photo 2: Automatic circuit breaker BM B50/1+N, 10kA (JPG, 1.8 MB)
- Photo 3: Automatic circuit breaker BM B50/1+N, 10kA (JPG, 3.2 MB)
- Photo 4: Automatic circuit breaker BM B50/1+N, 10kA (JPG, 2.9 MB)
- Photo 5: Automatic circuit breaker BM B50/1+N, 10kA (JPG, 3.2 MB)
- Photo 6: Automatic circuit breaker BM B50/1+N, 10kA (JPG, 1.8 MB)
- Photo 7: Automatic circuit breaker BM B50/1+N, 10kA (JPG, 3.2 MB)
- Photo 8: Automatic circuit breaker BM B50/1+N, 10kA (JPG, 3.1 MB)
- Photo 9: Automatic circuit breaker BM B50/1+N, 10kA (JPG, 3.4 MB)