
Auxiliary Contact, 2 NC, Snap-on Mounting, ВМ/МР
Article: BM900022--
7 275 ₸
In stock
Auxiliary contact designed to expand the functionality of contactors and relays of the BMS0 series. The module contains 2 changeover contacts (NC) and is mounted to the main device using a snap-on mechanism (ВМ/МР).
Technical Parameters:
- Rated Current: 4 A
- Power Dissipation: 0.50 W
- Operating Temperature Range: from -40°C to +75°C
- Dimensions: 69.60 × 9.00 × 80.00 mm
- Weight: 0.06 kg
Standards Compliance: EN 60947-1:2007 + A1:2011 + A1:2014, EN 60947-5-1:2004 + A1:2009, EN 63000:2018
Manufacturer: Schrack
Available in packaging of 1, 10 or 100 pieces.
| EAN Code | 9004840408218 |
|---|---|
| Net Length | 69.60 mm |
| Net Width | 9.00 mm |
| Net Height | 80.00 mm |
| Net Weight | 0.06 kg |
| Power Loss | 0.50 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | Accessories |
| Current | 4 A |
| Series | BMS0 |
| Accessories | Auxiliary Contact |
| Execution | Accessories |
| Standard | EN 60947-1:2007 + A1:2011 + A1:2014, EN 60947-5-1:2004 + A1:2009, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 piece, 10 pieces, 100 pieces |