
Additional Contact ME, 1PC, 250V/4A, Latch
Article: BM900099ME
4 762 ₸
To order
Additional Contact ME — an auxiliary element of the BMS0 series designed to expand the functionality of switching devices. The contact is intended for switching control circuits and signalling in industrial applications.
Electrical Parameters:
- Rated Voltage: 250V
- Rated Current: 4A (operating current 3A)
- Power Loss: 0.50W
- Constructive Execution: ME (latch)
Operating Conditions:
- Ambient Temperature Range: from -40°C to +75°C
- Component Type: Auxiliary Contact
Constructive Characteristics:
- Dimensions: 75×8×81 mm
- Weight: 0.05 kg
- Fastening Mechanism: latch
Regulatory Standards:
- EN 60947-1:2007 + A1:2011 + A1:2014
- EN 60947-5-1:2004 + A1:2009
- EN 63000:2018
Manufacturer: Schrack
EAN Code: 9004840615777
Packaging: 1 pc., 10 pc.
| EAN Code | 9004840615777 |
|---|---|
| Net Length | 75.00 mm |
| Net Width | 8.00 mm |
| Net Height | 81.00 mm |
| Net Weight | 0.05 kg |
| Power Loss | 0.50 W |
| Min. Ambient Temperature | -40°C |
| Max. Ambient Temperature | 75°C |
| Characteristic | Accessory |
| Current | 3 A |
| Series | BMS0 |
| Accessory | Auxiliary Contact |
| Execution | ME Execution |
| Standard | EN 60947-1:2007 + A1:2011 + A1:2014, EN 60947-5-1:2004 + A1:2009, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 10 pc. |