
Automatic Circuit Breaker C20/1, 25kA
Article: BR571200--
Автоматические выключатели BR 80-125A
26 580 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker of the BR series with a rated current of 20A and a breaking capacity of 25kA. Designed to protect electrical circuits from overload and short circuit.
Main characteristics:
- Rated current: 20A
- Trip characteristic: C (switching curve for mixed loads)
- Breaking capacity: 25kA
- Number of poles: 1
- Power loss: 2.71W
- Operating temperature range: from -30°C to +55°C
Dimensions and weight:
- Width: 27.00mm
- Height: 91.00mm
- Depth: 77.00mm
- Net weight: 0.24kg
Standardization: The circuit breaker complies with the requirements of EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020 and EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack Packaging: 1 piece EAN code: 9004840266665
| EAN code | 9004840266665 |
|---|---|
| Net width | 27.00mm |
| Net height | 91.00mm |
| Net depth | 77.00mm |
| Net weight | 0.24kg |
| Power loss | 2.71W |
| Minimum ambient temperature | -30°C |
| Maximum ambient temperature | 55°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 1 |
| Rated current | 20A |
| Type | High voltage automatic circuit breaker |
| Series | BR |
| Breaking capacity | 25kA |
| Design | High voltage automatic breaker |
| Standard | EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 piece |