
Automatic Circuit Breaker C63/1, 25kA
Article: BR571630--
Автоматические выключатели BR 80-125A
30 000 ₸
To order
Single-pole automatic circuit breaker C63/1 is designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits. The breaker belongs to the BR series and complies with class C characteristic, providing reliable tripping when the rated current is exceeded.
Main Parameters:
- Rated Current: 63A
- Breaking Capacity: 25kA
- Characteristic: C (tripping at current 5-10In)
- Number of Poles: 1
- Operating Temperature Range: -30°C to +55°C
- Power Loss: 5.20W
Design Specifications:
- Dimensions (W × H × D): 27 × 91 × 77 mm
- Weight: 0.24 kg
- Packaging: 1 pcs
Compliance with Standards: The circuit breaker is manufactured in accordance with EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack (Austria), EAN-code: 9004840266719.
| EAN-code | 9004840266719 |
|---|---|
| Net Width | 27.00mm |
| Net Height | 91.00mm |
| Net Depth | 77.00mm |
| Net Weight | 0.24kg |
| Power Loss | 5.20W |
| Min. Ambient Temperature | -30°C |
| Max. Ambient Temperature | 55°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 1 |
| Rated Current | 63A |
| Type | Automatic Circuit Breaker |
| Series | BR |
| Breaking Capacity | 25kA |
| Design | Automatic Circuit Breaker |
| Standard | EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs |