
Automatic Circuit Breaker C50/3, 25kA
Article: BR573500--
Автоматические выключатели BR 80-125A
82 330 ₸
To order
Automatic circuit breaker of the BR series is designed to protect electrical circuits from overloads and short circuits. The device is manufactured in a three-pole version with a rated current of 50A and breaking capacity of 25kA.
Technical Specifications:
- Tripping Characteristic: C (for circuits with moderate inrush currents)
- Rated Current: 50A
- Number of Poles: 3
- Breaking Capacity: 25kA
- Power Loss: 15.40W
- Operating Temperature Range: -30°C to +55°C
- Overall Dimensions: 81 × 91 × 77 mm
- Weight: 0.72 kg
- EAN Code: 9004840266962
Normative Basis: EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
Manufacturer: Schrack
Supply Options: 1 pcs., 4 pcs., 256 pcs.
| EAN Code | 9004840266962 |
|---|---|
| Net Width | 81.00 mm |
| Net Height | 91.00 mm |
| Net Depth | 77.00 mm |
| Net Weight | 0.72 kg |
| Power Loss | 15.40 W |
| Min. Ambient Temperature | -30°C |
| Max. Ambient Temperature | 55°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 3 |
| Rated Current | 50 A |
| Type | High Voltage Automatic Circuit Breaker |
| Series | BR |
| Breaking Capacity | 25 kA |
| Design | High Voltage Automatic Circuit Breaker |
| Standard | EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 4 pcs., 256 pcs. |