
Automatic Circuit Breaker C63/3, 25kA
Article: BR573630--
Автоматические выключатели BR 80-125A
90 340 ₸
To order
Three-pole automatic circuit breaker with nominal current 63 A, characteristic C and breaking capacity 25 kA. Designed to protect electrical circuits against overloads and short circuits in industrial and distribution networks.
Main Parameters:
- Nominal current: 63 A
- Number of poles: 3
- Characteristic: C (tripping multiplier 5-10 In)
- Breaking capacity: 25 kA at rated voltage
- Type: High-voltage automatic circuit breaker, BR series
Technical Characteristics:
- Power loss at nominal current: 15.60 W
- Operating temperature range: from -30°C to +55°C
- Dimensions (W×H×D): 81 × 91 × 77 mm
- Weight: 0.72 kg
Compliance with Standards: The device is developed and certified in accordance with international standards EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack (Austria)
Packaging Options: 1 pcs., 4 pcs., 256 pcs.
| EAN Code | 9004840266979 |
|---|---|
| Width (net) | 81.00 mm |
| Height (net) | 91.00 mm |
| Depth (net) | 77.00 mm |
| Weight (net) | 0.72 kg |
| Power Loss | 15.60 W |
| Min. Ambient Temperature | -30°C |
| Max. Ambient Temperature | 55°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 3 |
| Nominal Current | 63 A |
| Type | High-voltage automatic circuit breaker |
| Series | BR |
| Breaking Capacity | 25 kA |
| Design | High-voltage automatic breaker |
| Standard | EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs., 4 pcs., 256 pcs. |