
Automatic Circuit Breaker C40/4, 25kA
Article: BR574400--
Автоматические выключатели BR 80-125A
137 040 ₸
To order
Automatic Circuit Breaker C40/4, 25kA — four-pole modular protective device manufactured by Schrack, series BR, designed to protect against overloads and short circuits.
Technical Parameters:
- Rated Current: 40 A
- Number of Poles: 4
- Trip Characteristic: C (instantaneous tripping at 5-10 In)
- Switching Capacity: 25 кА
- Type: High-voltage automatic circuit breaker
- Series: BR
- Power Loss: 13.70 W
Operating Conditions:
- Ambient Temperature Range: from -30°C to +55°C
Dimensions and Weight:
- Width: 108 mm
- Height: 91 mm
- Depth: 77 mm
- Net Weight: 0.96 kg
Regulatory Compliance:
EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018
Packaging Options: 1 pc., 3 pcs., 144 pcs.
EAN Code: 9004840267150
| EAN Code | 9004840267150 |
|---|---|
| Net Width | 108.00 mm |
| Net Height | 91.00 mm |
| Net Depth | 77.00 mm |
| Net Weight | 0.96 kg |
| Power Loss | 13.70 W |
| Min. Ambient Temperature | -30°C |
| Max. Ambient Temperature | 55°C |
| Characteristic | C |
| Poles | 4 |
| Rated Current | 40 A |
| Type | High-voltage automatic circuit breaker |
| Series | BR |
| Switching Capacity | 25 kA |
| Design | High-voltage automatic breaker |
| Standard | EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pc., 3 pcs., 144 pcs. |