
Automatic Circuit Breaker C40/3+N, 25kA
Article: BR578500--
Автоматические выключатели BR 80-125A
128 200 ₸
To order
Automatic circuit breaker with characteristic C for protection of electrical circuits against overloads and short circuits. The device is designed for switching and protection of alternating current circuits.
Technical parameters:
- Rated current: 50A
- Breaking capacity: 25kA
- Pole configuration: 3+N (three phases + neutral)
- Tripping characteristic: C (for circuits with medium inrush currents)
- Operating temperature range: from -30°C to +55°C
- Power dissipation: 15.93W
- Dimensions (W×H×D): 108×91×77 mm
- Weight: 0.89 kg
Standards compliance:
The device conforms to the requirements of standards EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018.
Manufacturer: Schrack (BR series)
Available packaging options: 1 pcs, 3 pcs, 144 pcs
| EAN code | 9004840267075 |
|---|---|
| Width (net) | 108.00 mm |
| Height (net) | 91.00 mm |
| Depth (net) | 77.00 mm |
| Weight (net) | 0.89 kg |
| Power dissipation | 15.93 W |
| Minimum ambient temperature | -30°C |
| Maximum ambient temperature | 55°C |
| Characteristic | C |
| Pole | 3+N |
| Rated current | 50 A |
| Type | High-voltage automatic circuit breaker |
| Series | BR |
| Breaking capacity | 25 kA |
| Design | High-voltage automatic breaker |
| Standard | EN 60947-2:2006 + A1:2009 + A2:2013, EN 60947-2:2017 + A1:2020, EN 63000:2018 |
| Manufacturer | Schrack |
| Packaging | 1 pcs, 3 pcs, 144 pcs |